Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Grafické karty

Jak vybrat grafickou kartu?

 
Mějte dostatek výkonu pro vše, co potřebujete.
 
Pořizujete nový počítač nebo jen chcete zvýšit grafický výkon toho současného? V obou případech vás čeká výběr adekvátní grafické karty, která je jedním z hlavních parametrů určujících výkon počítače. Vyberte si díky nám tu správnou.
 
 
 
 
Grafická karta se stará o výpočet všech grafických dat v počítači. Zjednodušeně řečeno je jejím výstupem veškerý obraz na monitoru vašeho počítače. Nejlevnější modely startují na tisících korun, za nejdražší ale zaplatíte i několik desítek tisíc. Nemá ovšem smysl si připlácet za výkon, který nevyužijete.
Obecně se grafické karty dělí na integrované a dedikované. Určující pro výběr je však hlavně to, k čemu budete kartu využívat.
 
 
 
 

Využití grafických karet

 

Kancelářská práce a základní multimédia

Pokud na svém počítači primárně brouzdáte po internetu, používáte kancelářské programy a sledujete filmy či posloucháte hudbu, pak vám vystačí některá ze základních grafických karet s cenou zhruba od 1 000 do 3 000 Kč.
Nároky kladené na grafický výkon jsou u těchto činností totiž minimální. Mnoho notebooků navíc využívá kartu integrovanou na procesoru, jež pro tyto úkony plně postačuje – stejné řešení lze zvolit i pro stolní počítač.
 
 

Hraní počítačových her

Jestliže plánujete hrát současné herní tituly na vyšší grafická nastavení, potřebujete herní grafickou kartu, která je pro takové využití optimalizována. Ty levnější začínají zhruba na 3 500 Kč, nejdražší ale mohou stát i přes 20 000 Kč. Rozhodující je, na jaké rozlišení hry hrajete a jestli vyžadujete i u nejnovějších her maximální grafické nastavení. 
U kompetitivních online her je potřeba dosahovat vyšší snímkovací frekvence, výraznou rezervu ve výkonu potřebujete také tehdy, pokud plánujete hraní streamovat ve vysokém rozlišení. Vysoký výkon je nutný též pro využívání virtuální reality.
 
Herní modely mají vyšší spotřebu a větší rozměry, někteří výrobci se zaměřují také na design, jenž u herních sestav s průhlednou skříní může hrát roli. 
 
 

Profesionální grafické karty

Tento typ karet se také vyznačuje vysokým výkonem, místo hraní je ale určen pro střih, renderování videa, grafické práce ve 2D i 3D a pro animaci. Hlavní rozdíl se ukrývá v softwarové stránce grafické karty. Odlišné je ale i řízení spotřeby energie.
Oproti herním kartám ji mají nižší a produkují i méně tepla, jelikož jsou koncipovány na nepřetržitou zátěž.
 
Profesionální karty začínají s cenou zhruba na pěti tisících, ty výkonnější se ovšem pohybují od desíti tisíc výše. Nejdražší modely pro výkonné renderovací stanice pak přesahují i stotisícovou hranici.
 
 
 
 

Důležité parametry

 
Grafická paměť – dedikované grafické karty využívají vlastní paměť, která je důležitá pro běh 3D aplikací. U karty pro nenáročné použití postačí 2 GB, hráči či profesionálové by ovšem měli vyžadovat alespoň 6 GB a výše. Zaměřte se také na její rychlost, GDDR3 paměti jsou na dnešní poměry již pomalé a lepší je sáhnout po modelu s rychlejší GDDR5 pamětí.
 
Grafický čip –  je určující pro výkon karty. V nabídce najdete low-endové modely, herní i profesionální karty, podle označení specifického pro každého z výrobců pak poznáte jejich určení i výkon. Přibližně v ročních intervalech jsou vydávány nové generace, což označení také reflektuje.
Na trhu se pohybuje poměrně velké množství výrobců, všichni ovšem využívají čipy od dvou firem, konkrétně AMD/ATI a NVidia.
 
 
Spotřeba – udává se ve wattech a značí množství energie potřebné pro provoz karty na plný výkon. Čím je nižší, tím je karta úspornější.
 
Hlučnost – u aktivně chlazených karet jsou přítomné ventilátory, které při vyšším výkonu fungují na vysoké otáčky, a proto vydávají hluk. Ten se udává standardně v dB, částečně jej může snížit kvalitní počítačová skříň.
 
Frekvence jádra – udává se v MHz a značí množství operací, které je karta schopná vypočítat za jednu vteřinu. Zjednodušeně to znamená, že čím vyšší je číslo, tím výkonnější je karta. U odemčených karet lze výchozí frekvenci zvyšovat přetaktováním, některé karty se také při zátěži umí přetaktovat samy.
 
Výpočetní výkon – udává celkový výkon karty v jednotce TFLOP. Mezi parametry se ovšem uvádí zřídka, mnohem směrodatnější je právě typ grafického čipu a další údaje.
 
Šířka paměťové sběrnice – představuje množství dat, jež karta dokáže přenést z paměti do čipu. Dnešní karty jsou minimálně 128bitové, výkonnější pak 256/384bitové. Ani tento údaj ovšem neznamená velké rozdíly ve výkonu.
 
 
 

Co dále sledovat

 

Chlazení

Pasivně chlazené grafické karty využívají hliníkový blok, jímž odvádí teplo do svého okolí. Jedná se tedy o méně výkonné modely, které nevytváří tolik tepla. Výhodou je tichý provoz a nízká spotřeba, z hlediska výkonu jde ovšem o zásadní limitaci.
Výkonnější grafické karty již potřebují aktivní chlazení v podobě jednoho či více ventilátorů. Tím zajistí efektivní odvod tepla, na druhou stranu jsou hlučnější, mají vyšší spotřebu a víří prach, je proto potřeba vnitřek počítače častěji čistit.
 
 

Kompatibilita

Při nákupu grafické karty se zaměřte na rozměry. Ty totiž nejsou nijak standardizované a snadno by se mohlo stát, že se vám karta nevejde do počítačové skříně. Důležitá je také přítomnost slotů na základní desce. Starší AGP slot je již u nových karet v podstatě minulostí, dnešní karty se zapojují do PCI-e slotů. Ty existují v několika verzích, avšak jsou navzájem kompatibilní. Větší karty mohou slotů vyžadovat více, ujistěte se tedy, že je máte k dispozici. 
 
Některé karty mohou vyžadovat také přídavný zdroj napájení přímo z počítačového zdroje, využívají se k tomu 6pinové a 8pinové konektory. Zaměřte se též na příkon karty, výkonná grafická karta vyžaduje dostatečně výkonný zdroj. Dejte si pozor na to, že musíte počítat i s příkonem dalších komponent v počítači. Technicky vzato je grafická karta kompatibilní prakticky s jakýmkoli procesorem, slabší procesor by ovšem výkonnou grafickou kartu mohl brzdit.
 
 

Konektivita a rozhraní

Grafické karty disponují několika výstupy. Nejuniverzálnější je HDMI, který podporují takřka všechny současné monitory i televize. Pro vysoce kvalitní obraz se využívá DisplayPort vycházející z HDMI, ten však u televizí takřka nenajdete. Rozhraní DVI je již zastaralé, některé karty jej ale mají kvůli kompatibilitě se staršími monitory. Pokud takový máte, na přítomnost tohoto konektoru se zaměřte. Hodláte-li používat více monitorů nebo třeba virtuální realitu, dbejte na to, aby karta měla alespoň dva HDMI konektory.
 
 
 
 

Další funkce

 
Grafické karty jsou důležitým komponentem pro těžbu virtuálních měn, tedy tzv. miningu. K tomu se využívají buď výkonné herní karty, nebo karty určené speciálně pro mining bez obrazových výstupů.
 
 
Vybrané grafické karty mohou být označeny jako VR Ready, což znamená, že jsou vhodné pro využití virtuální reality z hlediska výkonu a počtu obrazových výstupů. Pochopitelně tomu musí odpovídat i zbytek sestavy, především procesor a dostatečný počet USB konektorů.
 
Porovnat grafické karty